Biologicznych rodziców

Poszukiwanie biologicznych rodziców przez ich dzieci, które trafiły do nowej, adopcyjnej rodziny, jest zwykle inicjowane właśnie przez osoby adoptowane. Od strony technicznej odnalezienie rodziców biologicznych jest stosunkowo proste i raczej klasyfikowane do spraw łatwych. Nie oznacza to jednak, że zawsze kończy się szybko a rozpoczęte poszukiwania mają zagwarantowany sukces. Dotyczy to szczególnie przypadków porzucenia lub oddania dziecka w formie na granicy legalności i prawa zaraz po jego urodzeniu. Często też od adopcji do podjęcia poszukiwań mija kilkadziesiąt lat i biologiczni rodzice zmienili swoje miejsce zamieszkania, wyjechali za granice lub wręcz zmarli. Osobną kwestią jest czy w ogóle podejmować tego typu poszukiwania. Osoby rozpoczynające poszukiwania biologicznych rodziców często słyszą, że „lepiej to zostawić”, „po co drążyć”, „nie wiadomo czego się dowiesz” itd. Krótko mówiąc jest to im odradzane na wszelkie możliwe sposoby. W Internecie można znaleźć wiele historii, które są dowodem na "przeciw", np. tutaj. Nie jest to jednak reguła. Najważniejsze, że osoby postronne zapominają, że nie są w stanie pojąc ogromu siły, która kieruje osobą chcącą poznać swoje pochodzenie i swoją prawdziwą tożsamość. Po przedstawieniu rzeczowych argumentów przeciw najlepiej po prostu udzielić bliskiej osobie wsparcia w poszukiwaniach.

Im mniejsza miejscowość, z której pochodzili rodzice tym zwykle większe szanse ich szybkiego odnalezienia. W trakcie tych poszukiwań często okazuje się, że osoba adoptowana ma rodzeństwo, o którym nic nie wie. Ich poszukiwanie i odnalezienie to już całkiem inna sprawa, niestety dużo trudniejsza - czytaj więcej tutaj.

Etapów poszukiwań w tym przypadku nie ma wiele i punkt wyjścia jest dokładnie taki sam:

1. Pobranie odpisu zupełnego własnego aktu urodzenia

On będzie potrzebny zawsze i na każdym kroku. Jest to czynność łatwa i od niej należy zacząć - czytaj więcej.

2. Ustalenie danych rodziców

Dane rodziców powinny być na drugiej stronie odpisu zupełnego aktu urodzenia. Oczywiście, jeśli rodzice byli znani - skrajny przypadek to anonimowe porzucenie dziecka zaraz po urodzeniu. Znajomość danych rodziców jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na kwestię ich odnalezienia. Może bowiem wystarczyć do ustalenia danych rodzeństwa, czy to poprzez parafię (czytaj więcej...), czy przez dom dziecka lub ośrodek adopcyjny.

3. Ustalenie parafii

Władza państwa nie sięga kościoła i nie ingeruje w zapisy ksiąg metrykalnych, z których głównie interesujących nas księgi ochrzczonych. Zawarte w niej zapisy pozostają niezmienione i zawierają wiele cennych informacji. Z nich można poznać nie tylko datę urodzenia, imiona i nazwisko, ale również dane rodziców. Może tam być nawet informacja o zawodzie wykonywanym przez rodziców, jak i informacje o rodzinie/chrzestnych - czytaj więcej.

4. Ustalenie domu dziecka i ośrodka adopcyjnego

Tam znajduje się pełna dokumentacja dziecka oddanego do adopcji. Z niej można poznać dane rodziców, a także okoliczności oddania/odebrania dziecka.

5. Wgląd do akt adopcyjnych

Mając sygnaturę sprawy adopcyjnej (powinna być w odpisie zupełnym aktu urodzenia) i znając sąd (miejscowość) można zwrócić się do sądu o zgodę na wgląd do akt sprawy adopcyjnej - czytaj więcej...

6. Kontakt z rodzicami

Etap zdecydowanie najtrudniejszy, bo dopiero tutaj zaczynają się faktyczne poszukiwania. Wszystkie poprzednie etapy, to właściwie czynności urzędowe, chociaż zawierające bardzo duży element ludzki - musimy liczyć na życzliwość i współpracę innych. Tu życzliwość się skończy, ponieważ pojawi się Ustawa o ochronie danych osobowych i nikt, jeśli nie znajdziemy ich w dokumentach, nie udostępni nam danych adresowych rodziców. Z pewnością pojawi się też pytanie "czy żyją?". To akurat łatwo sprawdzić, bo mając ich dane wystarczy zapytać w USC, czyli w tym samym miejscu, gdzie uzyskujemy odpis aktu urodzenia. Również w USC (ale w okienku, gdzie wydawane są dowody osobiste) możemy próbować dowiedzieć się o ich adres zamieszkania. W celu ich odnalezienia można również przejrzeć ogólnodostępne bazy danych - czytaj więcejW nawiązaniu kontaktu pomocny jest też wniosek do MSWiA o udostępnienie danych - czytaj więcej.