Zasady

Przystępując do poszukiwań od razu najlepiej przyswoić sobie kilka elementarnych zasad, które inni wypracowali w oparciu o swoje (często ciężkie) doświadczenia.


1. Wszyscy kłamią

Brzmi niczym serialowa zasada dr. House'a, ale niestety jest to prawda. Sprawdza się na każdym kroku i w kwestii poszukiwań dotyczy nawet najbliższych.

2. Nie ma przypadków

Występuje często w połączeniu z zasadą nr 1. Nic nie dzieje się przypadkiem, nic przypadkiem nie znika, ani nikt gdzieś przypadkiem nie trafia.

3. Zawsze zostaje ślad

Adopcja to nie porwanie przez UFO, to proces (mimo różnych, czasem skrajnych przypadków) to proces formalny i prawny, a taki zawsze zostawia wiele śladów. Odnalezienie ich to już oddzielne zagadnienie.

4. Proś a nie żądaj

Sprawdza się przede wszystkim w urzędach, ale generalnie przydaje się zawsze. Na siłę w tak delikatnym temacie nic nie da się załatwić.

5. Nigdy się nie poddawaj

Nigdy znaczy nigdy. Jeśli zdecydowałeś się podjąć trud poszukiwania to trzeba to dokończyć, bo najprawdopodobniej nigdy nie zaznasz spokoju.

6. Nie wstydź się prosić o pomoc

Samemu będzie bardzo, bardzo ciężko, ale są inni, którzy są gotowi pomóc, wesprzeć i podzielić się swoim doświadczeniem i swoją wiedzą.

7. Załatwiaj sprawy osobiście

List, a szczególnie email, to bardzo wygodna forma. Niestety, w tak delikatnych sprawach ta forma komunikacji zwykle się nie sprawdzi. Szczególnie, jeśli oczekujemy również pisemnej odpowiedzi. Pismo to dowód, więc ludzie chętniej i więcej mówią niż piszą.

8. Unikaj mówienia odnalezionemu o adopcji

Oczywiście w sytuacji, kiedy odnaleziony o tym nie wie. Jeśli tylko można należy tego uniknąć i sprawić, by przekazanie tej informacji odbyło się przy udziale bliskich odnalezionego.

9. Nigdy nie mów nieletniemu, że jest adoptowany

Nigdy, bez dyskusji i wyjątków. To nie jest kwestia (ewentualnej) odpowiedzialności prawnej. To przede wszystkim obawa o konsekwencje dla osoby nieletniej, która może być zbyt młoda, by udźwignąć taki ciężar.

10. Nie oczekuj zbyt wiele

Fakt, że Ty czegoś pragniesz nie znaczy, że ktoś inny pragnie tego samego i podzieli Twoją radość, szczególnie jeśli zburzy to jego dotychczasowe życie.

11. Nie bój się rozczarowań

Zastanów się czy coś masz do stracenia? Z jednej strony obawa przed nieznanym, a z drugiej niepewność i zadręczające pytania do końca życia. Wybór powinien być prosty.